Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’nda Ne yenir?

Sakız'ın Lezzetli Deniz Ürünleri

Sakız’ın Lezzetli Deniz Ürünleri

Sakız Adası’nda yemekler daha çok balık ve diğer deniz ürünleri ağırlıklıdır. Bunlarla beraber Yunan mezeleri ve çeşitli et yemekleri de bölgede oldukça ünlüdür. Meşhur Yunan yemekleri olan Moussaka, Souvlaki, Choriatiki, Yunan salatası ve diğer Yunan mezelerini hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Sakız Adası sakız yetiştiriciliği ve onun diğer ürünleri ile çok meşhurdur. Diğer sakız ürünleri arasında, sakız tatlıları en çok bilinenler arasındadır. Ayrıca, “chian” ismindeki kaşık tatlısını mutlaka denemelisiniz. Kaşık tatlıları üzüm, elma, kiraz ve narenciyeden yapılmakta olup meyvelere tatlı bir tat katan bir şurup ile servis edilir.

Yunan mezeleri Sakız Adası’nın vazgeçilmezleri arasındadır.  Sougania (soğan dolması), Ampelofia (yalancı dolma), Kolokitholuluda (pirinç veya peynirli kabakçiçeği dolması), Kolokithokefedes (kabak köftesi), Kremmidofites (soğanlı börek), Giozlemedes (gözleme),Melitzanosalata (közlenmiş patlıcan salatası), Tsirosalata(tütsülenmiş balık, pancar turşusu ile sunulur) Sakız Adası’nda mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir. Sakız’da fava bakla yerine sarı mercimekten veya “gambulya” da denen yabani bezelyeden kapari karıştırılarak yapılır. Üzerine zeytinyağı dökülür. Bourtheto ise Arnavut biberi katılmış domates sosu içinde fırında pişirilmiş sardalyadır. Sakız köftesi ise sakız, kişniş, kimyon karıştırılıp zeytinyağında kızartılan köftedir.

Hoş kokulu hamur işleri veya diğer taraftan deniz kokan lezzetler, taze balık, ıspanak veya pirinçli deniz tarağı veya denizminaresi, zeytinli kalamar, kalamar dolması, mükemmel lezzet ve görüntüleriyle masaları süsler. Lagkada, Kataraktis ve Volissos’un Limnia koyunda tuzlu deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Suma adındaki içki sadece bu adaya özgüdür ve incirden yapılan bir rakıdır. Anasonlu ve anasonsuz çeşitleri bulunur. Adanın hem iç kesiminde hem de kıyı kesiminde oldukça kaliteli restoranlar bulmak oldukça kolaydır. Restoranlardaki fiyatlar oldukça uygundur ve lezzet kalitesi de oldukça yüksektir. Örneğin, Santorini ve Mikonos ile karşılaştırıldığında Sakız Adası gerçekten bütçenize en ekonomik olanıdır. Mezedopoleion Palaio Petrino,  Ouzeri  Tzivaeri, To Meliotiko Ouzeri, To Tavernaki Tou Tassou, To Mestousiko en çok rağbet gören restoranlardan bazılarıdır.

Souvlaki

Souvlaki

Moussaka

Moussaka

Greek Salad

Greek Salad

0 Comments

Leave A Reply