Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’nda Alışveriş

Sakız Adası’nda alışveriş denilince ilk akla gelen, adanın kültürünü yansıtan çok çeşitli el yapımı ürünlerdir. Mesta Köyü’nde “Agnitha Elişi Dantel Atölyesi” bulunmaktadır. Burada, 1994 yılından beri Bayan Eri, kendi elleriyle ördüğü dantelleri, elişi nakışlı perdeleri, masa örtülerini, yastık kılıflarını ve yine elişi ve doğal renklerle boyanmış olan sedirleri sergilemektedir.

mesta-alisveris

Mesta Köyü’nde çanak çömlek atölyesi

Ortaçağ köylerinin en büyüğü olan Mesta’da bulunan “Pinelopi Çanak Çömlek Atölyesi” çok özel bir atölye olma özelliğini taşımaktadır. Çanak çömlek yapımcısı Pinelopi, Atina’da bulunan atölyesini kapatarak bu eşsiz güzellikteki Ortaçağ köyü olan Mesta’da ürünlerini sergilemektedir.

pinelopi-atolyesi

Pinelopi Atölyesi

Armolia Köyü’nde bulunan geleneksel çanak çömlek atölyesinde, Bayan Melpo’nun kendi elleri ile yaptığı çanak çömlekler, vazolar, tabaklar, sürahi ve testiler adeta birer sanat eserini andırmaktadır.

Bazı mağazalarda sakız ağacı ürünleri, mastika ismiyle markalaşmış olarak satılmaktadır. Lezzetli yerel ürünler, yerel içki ve yerel tatlılar pazarda satın alınabilir. Taze bal ve şifalı bitkilerden oluşan ürünler Anavatos Köyü’nden satın alınabilir.
Sakız Adası’nda zarif takılar, antikalar ve deri ürünleri gibi çeşitli ürünleri de bulabilirsiniz. Sakız Adası’nda dükkânların çoğu adanın merkezinde ve turistik tatil bölgelerindedir. Aynı zamanda özellikle sahil kesiminde pek çok markanın ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.

0 Comments

Leave A Reply