Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Merkez ve Batı Sakız Adası Turu

Adanın merkezinden başlayan bu turun ilk ziyaret edilen yeri Sakız Kalesi’dir.  Ceneviz, Venedik ve Osmanlı Dönemi izlerini taşıyan kale, ziyaretçilerini derinden etkiler. Vounaki Meydanı’ndan ( Platia Plastira ) Dimotikos Kipos’a (Halk Bahçesi) doğru devam eden turda, Sakız Adası’nın halk kahramanlarının heykel ve büstleri görülmeye değerdir.

dimotikos-kipos

Dimotikos Kipos (Halk Bahçesi)

Vunaki Meydanı’nın yakınında bulunan Sakız Adası’nın Osmanlı yapılarından olan Melek Paşa Çeşmesi, Hamidiye Çeşmesi, ve Mecidiye Camisi ziyaretlerinden sonra Sakız şehir merkezinden batıya doğru bir gezi başlar. Yaklaşık 6 km’lik otobüs yolculuğundan sonra, kaynak suları ve doğal güzelliği ile ünlü Karies’e varılır. Kısa bir köy turundan sonraki durak, Nea Moni Manastırı’dır. Sahip olduğu freskler ile Bizans sanatının en önemli örneklerinden biri olan manastır, 11. yüzyılda inşa edilmiştir.  Manastır, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları arasında yer almaktadır ve günümüzde de dini işlevini sürdürmektedir.

nea-moni-manastiri

Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı’ndan sonra gezi Anavatos Köyü ile devam eder.  Sakız Adası şehir merkezine 16 km uzaklıkta olan ve Ege Denizi’nin hayalet şehri olarak kabul edilen bu Ortaçağ köyü, kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Doğal yapısı ile korsanlık döneminde adanın batı kıyılarını kontrol etmek için savunma nedenleriyle inşa edildiği düşünülmektedir. 1822 senesinde boşaltılan bu köy, Mardin evlerine benzetilmektedir.

Anavatos’tan sonra küçük taş evleri ve köy meydanındaki kilisesiyle ünlü bir diğer Ortaçağ köyü olan Avgonima Köyü’ne devam edilir. Öğle yemeğini geleneksel bir restoranda aldıktan sonra dönüş yolculuğu başlar.

anavatos-koyu-genel-gorunum

Anavatos Köyü