Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Güney Sakız Adası Turu

Güney Sakız Turu, adanın şehir merkezinden başlayıp damla sakızı köyleri tabir edilen Mastihahoria bölgesine doğru devam eder. Ziyaretçiler, bu yol boyunca, adanın güneyindeki, 14’ncü yüzyıldan kalma, o dönemlerde Cenevizli ailelerinin ve aristokrat kesimin yerleşim yeri olan, içerisinde narenciye bahçeleri bulunan konakları görme şansı bulurlar.

vessa-koyu

Güney Sakız Adası Bölgesi’ndeki Vessa Köyü

Bu köyler damla sakız üretiminin yapıldığı Ortaçağ’dan kalma köylerdir. Bu turda ilk durak olan Armolia Köyü, seramik yapımı ile ün yapmıştır. Bu köyde, ada ile özdeşleşmiş seramikten hediyelik eşyalar satan birçok atölye bulunmaktadır.

Buradan sonraki durak, adanın en büyük Ortaçağ köyü olan ve aynı zamanda mimarlık açısından en ilginç örneklerin bulunduğu Pyrgi Köyü’dür. Turistler, yol boyunca ilerlerken sakız ağaçlarını inceleme fırsatını da bulabilirler. Pyrgi, “travaka” denilen piramit şekilli çatıları ve “Ksista” denilen cephe süslemeli evleri ile çok ilgi çekicidir. Bu süslemeler, siyah ve beyazın başkalaşmasıyla yapılan bir cephe sıvama tekniğidir. Köyün sokaklarında yürüyüş yaparken, önemli tarihi anıtları, Bizans dönemine ait Kutsal Havarilere adanmış Agion Apostolon Kilisesi gezilebilir.

pyrgi-koyu-evleri

Pyrgi Köyü’nün mozaik desenleri evlerinden biri

agion-apostolon-kilisesi

Agion Apostolon Kilisesi

Köyün meydanında bulunan kahvehanelerde ve kafeteryalarda kısa bir  moladan sonra adanın en turistik köyü olan ve labirent sokaklarıyla  ünlü Mesta’ya varılır. Köyün dar sokakları ve Taksiarhon Kilisesi görülmeye değerdir. Buradan tekrar yola çıkıp Mesta’nın sahili olan Mesta Limanı’na gelinmekte ve merkeze dönmek üzere tekrar yola çıkılmaktadır.

mesta

Mesta Köyü

Sakız Adası şehir merkezine dönerken, Emporio kıyı yerleşimini ziyaret edilir. Köyün yakınlarında bulunan Mavra Volia Plajı, denize koyu bir renk veren siyah çakıl taşları nedeniyle eşsizdir. Denize doğru bakıldığında, günümüzde aktif olmayan Psaronas Yanardağı’nın patlaması sonucu volkanik lavlardan oluşmuş çakılla kaplı Emporios Plajı’nın manzarası ziyaretçilerini hayran bırakır.

mavra-volia-plaji

Mavra Volia Plajı