Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Kuzey Sakız Adası Turu

Kuzey Sakız Turu, adanın Vrondatos kasabasından başlar. Vrondatos sahil şeridi boyunca kuzeye doğru ilerlerken, adanın modern mimarisinin güzel örneklerini oluşturan evler vardır. Bu turda ilk durak olan Daskalopetra, “Öğretmen Taşı” adıyla anılmaktadır. Antik çağlardan beri varlığını sürdüren doğal bir kayalık olan bu yerde Homeros’un etrafına toplanmış olan öğrencilerine dersler verdiğine inanılır.

daskalopetra

Daskalopetra

Daskalopetra’dan sonraki durak Kardamyla Köyü’dür. Yunanistan’ın önde gelen denizcilerinin büyük bir kısmının bu köyden geldiği bilinmektedir. Kardamyla’nın sembolü olan Kardamyla Denizci Heykeli, köyün limanı olan Marmaro’dadır. Marmaro’dan sonra Lagada’ya doğru gitmek üzere hareket edilir.

kardamyla-denizci-heykeli

Marmaro Limanı’ndaki Kardamyla Denizci Heykeli

Lagada, adanın en güzel koylarından birinde kurulan bir balıkçı köyüdür. Köyün adı, zeytin ağaçlarıyla kaplı bir ova ile deniz kıyısına doğru açılan bir vadi arasında kurulmuş olmasından gelir. Deniz kıyısı boyunca taze balık, deniz mahsulleri ve yerel lezzetler sunan birçok geleneksel tavernalar vardır.

lagada

Lagada