Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

Agia Markella Manastırı

Sakız Adası’nın merkezinden 45 km uzaklıkta,  Volissos Köyü yakınlarında adanın kutsal koruyucusu olarak bilinen Azize Markella Manastırı bulunmaktadır. Tarihi Psara Adası’nın karşısında, kumlu ve ince çakıl taşlarıyla kaplı soğuk ve derin deniziyle tanınan koyda, büyük çınar ağaçlarının arasında inşaa edilmiş bir tapınaktır.

Tapınaktan yürüme mesafesinde, kayaların üzerinden kutsal olduğu söylenen su fışkırır. Kilisenin bahçesinde günümüzde misafirhane olarak kullanılan yapı; geçmişte Hristiyan hacılara konaklama amaçlı tahsis edilmiştir.

Sakız Adası’nın resmi tatil günü olan 22 Temmuz tarihi kesişler için en büyük Hac günüdür. Sakız Adası’ndan, çevre adalardan ve tüm Yunanistan’dan binlerce kişi bu bölgeye akın etmektedir. Yörenin sakinleri, Azize Markella’nın gerçekleştirdiği mucizelere ilişkin birçok rivayet anlatmaktadırlar. Ziyaretçiler diledikleri adaklarının kabul olması için, Sakız şehir merkezinden başlayarak 50 kilometrelik yolu yürüyerek kat etmekte ve buraya ulaşmaktadırlar.

agia-markella-manastiri

Agia Markella Manastırı